Sıkça Sorulan Sorular – ASPENDOS JEWELLERY

Sıkça Sorulan Sorular

Satın aldığım ürünler ne zaman kargoya verilir ve teslimat süresi nedir?

Siparişini vermiş olduğunuz ve stoklarımızda mevcut olan ürünler 1-3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Sipariş vermiş olduğunuz ürün eğer stoklarımızda mevcut değil ise tarafımızca size bilgi verilecektir. Sipariş verildikten sonra siparişte değişiklik veya iptal yapılamamaktadır. Kargoya teslim edilen İstanbul içi gönderilerin 2 iş günü, İstanbul dışı gönderilerin ise 2 ile 4 iş günü arası tahmini varış süresi öngörülmektedir.

 

Online mağaza üzerinden yapılan alışverişlerde kargo ücreti ödeyecek miyim?

Online Mağaza'mızdan yapacağınız alışverişlerde, yurtiçine gönderilecek ürünlerde kargo ücretsiz olup, yurtdışına yapılan gönderimler 40 USD’dir. Yurtiçine yapılan kargolar Sigorta Şirketi aracılığıyla Yurtiçi Kargo ile gönderilir. Yurtdışı çıkışlı gönderiler ise DHL aracılığı ile gönderilir.

 

Kargo teslimatı sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Kargo size teslim edildiğinde ambalajda ezilme, deformasyon, ıslaklık ya da ürüne zarar verebilecek bir durum varsa, kargo görevlisi ile birlikte ambalajı açarak ürünlerinizin durumunu kontrol ediniz. Ürünlerde bir hasar gördüğünüz durumda, ürünleri teslim almayıp kargo yetkilisinden tutanak tutmasını isteyiniz. Tutanak tutulan ürünler kargo firması tarafından şirketimize ulaştırılacak ve tarafımızdan ürünlerin değişimi yapılacaktır.

 

Beğendiğim ürünün taş, renk, ölçü değişikliği nasıl yapabilirim?

Online mağazamızdan satın almak istediğiniz üründe kişiye özel değişiklikler yapmak istediğinizde satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce Bize Ulaşın üzerinden form oluşturarak; telefon, e-posta üzerinden talebinizi iletebilir ya da mağazamızı ziyaret edebilirsiniz

 

Online mağazadan aldığım ürünlerin garanti süresi nedir?

Aspendos tüm ürünler için ömür boyu garanti ve ömür boyu ücretsiz bakım sunar. Garanti ve ücretsiz bakım koşullarının geçerli olabilmesi için kargo teslimatı esnasında ürünü mutlaka kontrol ediniz. Herhangi bir hasar gördüğünüzde tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün üzerinde yapılan değişiklikler, ürünün kullanıma bağlı deforme olması ya da ürünün orijinal dizaynının bozulması garanti ve ücretsiz bakım kapsamı dışındadır.

 

İade ve değişim koşulları nelerdir?

Fatura tarihi üzerinden 14 günü geçmemiş, etiketleri sökülmemiş ve kullanılmamış, orijinal formunu koruyan ürünlerinizin iade veya değişimi edilmektedir. Bu koşullara uymayan ve kişiye özel üretilen ürünlerin iade veya değişimi kabul edilmemektedir.  İade ve değişim için fatura tarihi üzerinden 14 gün içinde sitemizde bulunan Bize Ulaşın üzerinden form doldurabilir; telefon, e-posta üzerinde ulaşabilir ya da mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Ürün iadesi ve değiştirme şartları olarak, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği uygulamalar esastır.

Pazar,Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi
Ocak,Şubat,Mart,Nisan,Mayıs,Haziran,Temmuz,Ağustos,Eylül,Ekim,Kasım,Aralık
Stoklar azalıyor. En fazla [max] adet ürün mevcut.
Alışveriş sepeti

Sepetiniz boş.

Alışverişe Devam Et

Türkçe

Dilinizi seçiniz